Herbalizam

Origano - Origanum vulgare





















KEMIJSKI SASTAV
Origano sadrži eterično ulje s karvakrol i timol, gorke tvari, tanina, kamfora, borneola, triterpen, gume, mineralnih soli i tvari koje djeluju antibakterijski itd. Trudnice ga ne bi smjele koristiti čak niti u uljima.
LJEKOVITA SVOJSTVA
Prirodni je antiseptik, antispazmodik, adstrigent, antireumatik, aperitiv, aromatik, antiasmatik, antiinflamatorik, antidijaroik, antihelmetik, antibakterik, dermetik, digestiv, dijaforetik, diuretik, ekspektorant, emenagog, holeretik, karminativ, metabolik, sedativ, stimulans i tonik.
PRIPREMA
Origano se najčešće koristi kao začin no njegova ljekovita svojstva tjeraju nas da ga i na drukčije načine iskoristimo. Od 5 grama na 2dL vode možemo imati čajni pripravak koji odlično djeluje na želudac i pomaže kod štucanja, njegovu mast možemo koristiti kod reume i migrena, a cjenjeno je i njegovo ulje za vanjsku upotrebu kod masaža. Od njega možemo pripremati i kupke koje će nam pomoći kod raznih svrbeža i relaksacije, a dobro je znati i da tjera moljce pa ga je korisno imati u kući.
Više možete pročitati na http://belko.gooforum.com/
MAGIJASKA UPORABA
Najčešća upotreba origana potječe upravo sa mediteranskog područja, pogotovo iz Italije gdje se origano natapao u vodi, a zatim su se sa takvom vodom škropili zidovi i vrata kuće za zaštitu od negativnosti.Origano je biljka sreće i vitalnosti.

Crvena djetelina - Trifolium pratense





















KEMIJSKI SASTAV
Ugljikohidrati, kumarini, izoflavonoidi, flavonoidi, saponini, kiseline, smole, eterično ulje, masti, vitamini, minerali.
LJEKOVITA SVOJSTVA
Koristi se kao lijek za ublažavanje simptoma menopauze, bronhitisa i astme. Djetelina ima diuretsko i sedativno svojstvo pa je koristna kod upala, a pomaže kod izgradnje gustoće kostiju pa se preporuča i onima koji boluju od osteoporoze. Pročišćava krv i osnažuje jetru.
PRIPREMA
Od djeteline se najčešće koriste čajni pripravci gdje se mješa sa čičkom ili drugim biljakam slićnog djelovanja, a može se koristiti i sama. Osim čajeva, preporučaju se i kupke od crvene djeteline.
Više informacija potražite na www.naturala.hr
MAGIJSKA UPORABA
Djetelina se povezuje sa novcem, srećom i dobitkom, ali također i zaštitom od svega što nam želi neku vrstu zla pa se tako u skandinavskim zemljama može naći obješena iznad vrata ili u kutevima zemljišta.

Kamilica - Chamomilla recutita (titrica)
















KEMIJSKI SASTAV
Sadrži hlapiva ulja, flavonoide i druge terapijske tvari.
LJEKOVITA SVOJSTVA
Kamilica se smatra jednom od kraljica ljekovitog bilja obzirom na svoja svojstva. Koristi se kod grčeva, djeluje antiupalno, antialergijski, antiseptički, umirujuće, kao probavni stimulans, kao blagi analgetik, pomaže kod menstrualnih bolova, opušta mišiće, pomaže kod problematične kože, poboljšava funkciju jetre i osnažuje kosu.
PRIPREMA
Kamilica je jedna od biljaka čije cvjetova možemo koristiti na razne načine, najčešći način je svakako u obliku čajnog pripravka no od kamilice se preporučuju kupke, izrada tinktura, ulja i masti.
Više informacija pročitajte na www.organica-vita.com
MAGIJSKA UPORABA
Kamilica je biljka za pročišćavanje i zaštitu, koristi se kod poboljšavanja meditacija, smatra se sretnim cvijetom koji privlači ljubav pogotovo ako ga nosimo na sebi.

Tratinčica - Bellis Perennis















KEMIJSKI SASTAV
Sadrži saponin, tanin, smolu, eterično ulje, šećer, sluz, bjelančevinu, gorku tvar, jabučnu, vinsku, octenu i oksalnu kiselinu i konačno masno ulje.
LJEKOVITA SVOJSTVA
Prirodni je antispazmodik, antiseptik, analgetik, antitusik, abortiv, ekspektorant, emolient, homeopatik, laksativ, metabolik, purgativ, tonik. Tratinčica djeluje kao lijek koji rastvara, hladi, lagano otvara, smiruje bolove i grčeve, jača, i konačno, pobuđuje izmjenu tvari. Tratinčica je izvrsno sredstvo za čišćenje krvi i može se najtoplije preporučiti u tzv. proljetnim kurama. Ta u srednjem vijeku tako visoko cijenjena ljekovita biljka zaslužila bi da joj se i danas posveti više pažnje. Najdjelotvornije za proljetnu kuru je upotreba mladih izdanaka u proljeće kao salata i iz čitave biljke, ali bez korijena, pripremljen svježi sok koji se dobije tiještenjem. Taj sok treba uvijek svježe pripremiti, a uzima se dnevno 1 do 3 pune jedaće žlice soka s pola količine vode. Izvana se upotrebljava svježe istisnuti sok za masažu ili za obloge kod ozljeda i gnojnih rana. Kod upalnih oteklina kao i kod upaljenih rana, djeluju svježe ubrani listovi na smirenje bolova i liječe bolna mjesta.
PRIPREMA
Sok Svježe istisnuti sok iz listova tratinčice ili iz listova i cvjetova uzima se u količini od 1-3 jušne žlice na dan. 

Mast
Radimo od svinjske masti i tinkture tratinčice i to u omjeru 2: 1 (dva dijela masti, jedan dio tinkture ).

Čaj
1 čajna žličica suhe biljke, 2 dl vode

Uputa za pripremu: vrućom vodom prelijemo biljku, poklopimo da odstoji 10 minuta i procijedimo. 
Uputa za uporabu: pijemo 2-3 šalice čaja na dan. 
Više informacija potražite na VAL-ZNANJE
MAGIJSKA UPORABA
Tratinčica se u magiji povezuje sa srećom i ljubavlju pogotovo kada se stavlja u obliku vijenca na glavu za vrijeme rituala. To je biljka ženskog roda kojom vlada planet Venera i element Vode



Maslačak - Taraxacum officinale


















KEMIJSKI SASTAV
Vitamin A, B, C i D, željezo, kalij i kalcij. Sadrži seskviterpenske laktone, derivate taraksične kiseline, triterpene, sterole, flavonoide poput apigenina i luteolina, derivate cimetne kiseline. Ističe se iznimno visok sadržaj kalija u listovima (do 4,5% u osušenom listu). Korijen također sadrži seskviterpenske laktone, sterole poput taraksosterola, derivate kavene kiseline i kalij. U jesen, kad se bere, korijen sadrži visoke doze inulina (40 posto), koji dobro djeluje na probavu jer potiče kretnje (peristaltiku) crijeva. U proljeće, kad se korijen ne bere, sadržaj inulina je samo dva posto.
LJEKOVITA SVOJSTVA
List maslačka je dobar diuretik, pa ga ESCOP (Europski znanstveni komitet za fitoterapiju) preporučuje kod potrebe za pojačanim mokrenjem, primjerice kod čestih infekcija mokraćnog sustava, visokoga krvnog tlaka.
Korijen maslačka izvanredan je koleretik jer potiče stvaranje i lučenje žuči. Potiče apetit, stoga ga ESCOP preporučuje kod probavnih tegoba, nedovoljna lučenja žuči i manjka apetita. U modernoj fitoterapiji korijen maslačka koristi se kod drenaže (čišćenja) jetre i žuči, kod tegoba kao što su alergije, kožne tegobe, pretilost (debljina) i celulit. Djelovanje kod celulita opravdano je prije svega zbog zanimljive kombinacije djelovanja i na jetru i na bubrege, jer je korijen maslačka također blagi diuretik. Uz takve tegobe, maslačak je dodatna terapija kod povišenog kolesterola, gdje se koristi zajedno s drugim biljkama, prije svega listom artičoke (Cynara scolimus) i sjemenkama piskavice (Trigonella foenum graecum). U fitoterapiji, korijen maslačka je dodatna terapija, zajedno s korijenom čička (Arctium lappa), kod svih kožnih tegoba (akni, psorijaze, ekcema...).
PRIPREMA
Kod maslačka možemo koristiti sve dijelove biljke, ukljućujući i stabljiku cvijeta odnosno njen sok. U slućaju moguće alergijske reakcije na maslačak u obliku osipa samo prestanite konzumirati stabljiku jer u je u većini slućajeva ona uzrok. Sok iz stabljike koristi se pri liječenju akni i kožnih oboljenja, a koristi se svjež ili se stabljika osuši, izmrvi i pomiješa sa maslinovim uljem ili vodom za obloge.
Cvijet maslačka možete osušiti ili koristiti svježeg u salatama i raznim jelima, a možete od njega napraviti i sirup tako da ga prokuhate sa kilom nerafiniranog šećera ili malom dozom stevije u vodi.
Lišće maslačka možete također koristiti i svježe i osušeno u raznim kombinacijama, dok je korijen potrebno osušiti i izmrviti, a zatim od njega raditi čajne pripravke koji okusom podsjećaju na kavu pa se preporuča kod odvikavanja od kave.
Više informacija potražite na Ayurveda, Vaše zdravlje, Gazdarica
MAGIJSKA UPORABA
Prema Scottu Cunninghamu čaj od cvijeta maslačka pojačava psihičke sposobnosti, a čaj od korijena priziva duhove. Muškog je spola, njime upravlja planta Jupiter i element Zrak, a povezuje se sa divinacijom, željama i smatra se jednim od glasnika naših misli prema Svemiru.


Jaglac - Primula vulgaris














KEMIJSKI SASTAV
Sadrži saponin koji omekšava sluznicu i olakšava iskašljavanje, vitamin C, eterična ulja, gorke ekstraktivne tvari, ciklamin, glikozid i primula kamfor.
LJEKOVITA SVOJSTVA
Ublažava kašalj i simptome gripe pa se preporuča u obliku čaja, preporučuje se kao najbolji čistač krvi od raznih toksina, pomaže kod reumatizma, liječi drhtanje udova i zajedno sa drugim biljkama istog svojstva pomaže kod nesanica 
PRIPREMA
Koriste se svi dijelovi biljke od kojih korijen sadrži najviše saponina no potrebno ga je najprije sušiti, a potom izmrviti. Osim u obliku čaja često se upotrebljava i u vino u koje se stavljaju cvijetovi  i tako služe za proširivanje krvnih žila i jačanje srca. Koristi se i u obliku sirupa, a miješa se i sa jogurtima i drugim mliječnih proizvodima.
Više informacija potražite na VAL-ZNANJE.COM
MAGIJSKA UPORABA
Svojstvo ove biljke je razotkrivanje laži i otkrivanje istine pa se u te svrhe i koristi. Osim što se ubraja u biljke istine također je i članica popisa biljaka ljubavi pa se miješa sa ostalim biljkama tog svojstva.

Ljubičica - Viola odorata














KEMIJSKI SASTAV
Sadrži saponin koji omekšava sluznicu i olakšava iskašljavanje, salicilnu kiselinu, alkaloid violi, odaritin, eterična ulja, vitamin C, neke soli, karoten
LJEKOVITA SVOJSTVA
Služi pri liječenju kašlja i bronhitisa, nadutosti i probavnih smetnja, a izuzetno je dobra u liječenju glavobolja i migrena
PRIPREMA
Ljubičica se može konzumirati i sirova jer ne sadrži nikakve opasne ni toksične tvari, a jestivi su svi dijelovi biljke. Često se priprema u obliku čaja gdje je oko 50-100 grama dovoljno za litru vode. Osim čaja, koristi se i sirupi od ljubičice, ocat, vino, ulje, tinktura, mlijeko za čišćenje lica
Više informacija potražite na CVIJET.INFO
MAGIJSKA UPORABA
Koristi se najviše u afrodizijskim pripravcima no korisna je i kada se njome i drugim biljkama pune jastuci za mirnije i ljubavne snove. Često se koristi pri mješavinama zajedno sa ostalim biljkama kako bi donijela zdravlje ili ozdravljenje, a neki je stavljaju u amulete prekrivenu smolom i nose kao zaštitu ili privlačenje ljubavi.